Hogyan legyünk kirobbanó formában ősszel is?

Bár nincs is annál romantikusabb, mint összebújni egy jó meleg takaró alatt, a testünk nem mindig reagál ennyire jól a hirtelen beköszöntő őszi időjárásra.

Ilyenkor nincs annyi napfény, jóval kevesebb gyümölcsöt fogyasztunk és nem is mozgunk annyit. Sokkal hamarabb érezzük magunkat fáradtabbnak és kimerültebbnek, mint nyáron. 

Viszont összegyűjtöttem nektek néhány tippet, amivel támogathatjuk a szervezetünket ebben az időszakban is. Sőt olyanok is vannak közte, melyek kimondottan ebben ősszel a legkellemesebbek. Gondolok itt például egy testet-lelket feltöltő szaunázásra és termálvizes fürdőzésre. De vágjunk is bele!

1. Figyeljünk a megfelelő táplálkozásra!

A testünk alapvetően az évszakokkal együtt változik. Nem véletlen, hogy a hidegben egészen más ételeket kívánunk. Érdemes kicsit utánajárni, hogy melyek azok az úgymond “melegítő ételek”, amelyekkel nem csak a hideget tudjuk könnyebben elviselni, de jótékony hatással is vannak a szervezetünkre. 

A melegítő ételek közös tulajdonsága, hogy élénkítik a vérkeringést, kedvező hatással vannak az emésztésre, nyugtatják és regenerálják a nyálkahártyát.

  • Fűszerek: Fahéj, ánizs, kardamom, curry, gyömbér, szegfűszeg, szerecsendió, különféle borsok és kurkuma. Nem véletlen, hogy őszi-téli ételeink jellegzetes fűszerei ezek. 
  • Olajos magvak: Érdemes az egész évszak folyamán fokozni az olajos magvak fogyasztását. Hiszen ezekben sok a sokszorosan telítetlen zsírsav, és könnyen emészthető energiaforrásokként gyorsan felfűtik a szervezetünket. Ide sorolhatjuk még az olívabogyót és az avokádót is. 
  • Hüvelyesek: Kiválóan melegítenek a fehérjedús hüvelyesek. Bab, csicseri-, sárga- és zöldborsó, zöldbab, lencse és vörös lencse. Magas keményítőtartalmuk miatt pedig instant energiaforrások.
  • Zöldségek: Répa, cékla, burgonya, édesburgonya. A sütőtök és a szelídgesztenye is magas keményítő tartalma miatt tartozik ide. 
  • Hántolatlan és teljes kiőrlésű gabonák: Nem csak energiatartalmukkal, hanem rendkívüli ásványianyag- és vitamintartalmukkal is biztosítják a belső meleget.

A legtöbből külön-külön is nagyszerű fogás készíthető. De egy kis odafigyeléssel a magvakkal, és fűszerekkel feldobhatjuk az egyszerűbb ételeket is.  

Ne felejtsünk el elegendő folyadékot inni!

Annak ellenére, hogy hidegebbre fordul az idő, nem szabad elfeledkezni az elegendő folyadékfogyasztásról! Hűvösben érdemes a meleg italokra szavazni. A gyógynövények között is vannak melegítő hatásúak, ilyen a rooibos, bodza, hársfa, gyömbér, amelyeket ízesíthetünk melegítő fűszerekkel is.

2. Vitaminok & ásványi anyagok elegendő bevitele!

Ősszel fontos odafigyelni a kiegyensúlyozott vitamin- és ásványi anyag bevitelre. Természetesen a legjobb, ha ezek a zöldségekből és gyümölcsökből jutnak a szervezetünkbe, de különösen ebben az időszakban javasolt extra vitamin forrás is. 

A statisztikák szerint az európaiak 40%-a szenved D-vitamin hiányban, és 13%-uknál ez a hiány súlyos. Ráadásul éppen a D-vitamin hiánya okozza a leverséget is. 

A vitamin pótlásról a bőrön át is érdemes gondoskodni. Például a szőlőnek a húsa, a héja, és leginkább a magja olyan vitaminokkal van tele, amelyek belsőleg például kedvező hatással vannak az érfalakra, külsőleg alkalmazva pedig lassítják a bőr öregedési folyamatát. A benne található A-, E-, B- és C-vitaminok segítenek bőrünknek abban, hogy újjászülessen. 

3. A víz jótékony hatása! 

Az egyik legegyszerűbb megoldás a termálvíz, ráadásul Magyarországon nem nehéz jótékony hatású vizeket találni. A fürdőzés során a melegnek köszönhetően ellazulnak a feszes izmok, kitágulnak az erek, javul a vérkeringés. 

Emellett a vízben oldott magas ásványi anyag tartalom egy része a bőrön keresztül felszívódva bekerül a vérkeringésbe, ezáltal erősíti az immunrendszert, pótolja az izmok, ízületek számára nélkülözhetetlen anyagokat, segíti az öngyógyító folyamatokat. 

Viszont, ha nincs lehetőségünk fürdőkbe menni, akkor is érdemes kihasználnunk a víz jótékony hatását. Próbáljuk ki a hideg és meleg vizes zuhanyt. A hőmérséklet váltakozása serkenti a vérkeringést, ami ellenállóbbá tesz a kórokozókkal szemben, és fokozza az anyagcserét.

Kezdjük mindig meleg vízzel, majd a lábtól felfelé haladva váltsunk hideg vizes zuhanyra. Háromszor ismételjük meg a meleg-hideg váltást. Mindig hideg vízzel fejezzük be, utána pedig törölközünk meg, és öltözzünk fel kellemes melegen.

4. Masszázs, mint immunrendszer erősítő!

A masszázs egy nagyszerű egészséges rutin, mely csodás hatással van a szervezetünkre. Elősegíti a méreganyagok kiürítését a szervezetből, és szervezetünk természetes gyógyulási folyamatát. Hasznos a nyirokrendszerünk támogatásában is, amely megszabadítja a szervezetet a méreganyagoktól. Javítja a keringési rendszert és az immunrendszert is.

A nyirokmasszázs például kimondottan aktiválja az immunrendszert, megerősíti a szervezetet az őszi-téli influenzaszezon, a megfázásokkal tarkított hideg idő beköszönte előtt.

Ma már számtalan különleges masszázs létezik, ilyen az egyik izgalmas tejes-mézes masszázs. Ez igazán élvezetes módja a vitamin pótlásnak. Már az egyiptomi királynő, Kleopátra által is nagyra tartott módszer alapanyagai igen hatékonyak. A méz megköti a nedvességet, ezzel feszessé és rugalmassá teszi a bőrt. Segít szabályozni a test energiaáramlását, vitamin és ásványi anyag tartalma a masszázs során mélyen bejut a bőrbe, közben felgyorsítja a salakanyagok eltávolítását, segíti a sejtregenerációt. 

5. Szaunával a csodás bőrért!

Sokunk kedvence a szauna és most már az infrakabin használata is egyre több helyen elterjedt és közkedvelt immunerősítő és salaktalanító módszer. A szolgáltatás ma már szinte bárhol elérhető, nagyon sok edzőteremben, szépségszalonban és szoláriumban is van. 

Az infraszaunában keletkező sugarak összetétele azonos a napsugáréval, azonban nem tartalmazza a károsító UV-fénytartományt. Az infraszauna erősíti az immunrendszert, a szervezet felkészül az esetleges betegségek ellen. A szauna nem csak a bőrnek tesz jót, de edzi az ereket és az immunrendszert is.

6. Maradjunk aktívak!

A nyár elmúltával szerencsére azért még számtalan sportolási lehetőség adott. Húzzunk futócipőt, biciklizzünk vagy túrázzunk. A rendszeres testmozgás serkenti a keringésünket, hatására jobban is alszunk, a megfelelő minőségű és mennyiségű alvásnak köszönhetően pedig másnap is energikusabbak, produktívabbak lehetünk. 

7. Aludjunk eleget!

Végezetül pedig, aludjunk eleget! Nagyon sokan még mindig nem fordítanak kellő figyelmet az alvás fontosságára. A minőségi alvás az egészségesebb életmódhoz kapcsolódik, így megelőzhetők vele a betegségek. Minden éjszaka 7-9 órát kell aludnunk. Fontos az alvási ütemterv betartása, valamint az alvási „higiéniájának” az alvásra való felkészülésnek és az alvási rutinjának a követése.

Picture of Rátkai-Orbán Vivien

Rátkai-Orbán Vivien

Tetszett a cikk?

Akkor lehet ezek is tetszeni fognak...

Masszázs, mint szeretetnyelv

A legtöbben biztosan hallottatok már Dr. Gary Chapman könyvéről, Az 5 szeretetnyelvről. A szeretetnyelv az a mód, ahogyan az emberek